IV Zjazd Polonii Świata

Z Diaspora

Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
III Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy
IV Zjazd Polonii Świata odbędzie się w 2012 roku, dniach 23-26 sierpnia, w Pułtusku i Warszawie. W zjeździe weźmie udział około 300 delegatów, reprezentujących takie organizacje, jak Kongresu Polonii Amerykańskiej, Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Kongresu Polaków w Rosji, Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej BRASPOL.

Przedmiotem obrad Zjazdu będą najbardziej istotne aspekty funkcjonowania raz aktualne wyzwania, jakie pojawiają się dla polskiej Diaspory: kwestie młodzieży, przyszłości oświaty polonijnej, integracja ruchu polonijnego na świecie.

Komitet organizacyjny Zjazdu, pod przewodnictwem prezesa Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Tadeusza Pilata, przyjął również rezolucję w sprawie litewskiej ustawy o oświacie, która godzi w suwerenność mniejszości polskiej na Litwie.

„Jako liderzy ruchu polonijnego na świecie popieramy słuszne żądania społeczności polskiej na Litwie w sprawie zachowania i rozwoju dziedzictwa narodowego, dla których nauczanie w języku ojczystym jest elementem kluczowym i apelujemy do władz polskich i Unii Europejskiej o wzmożenie działań gwarantujących nieuszczuplanie praw Polaków na Litwie” – napisano w rezolucji.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia